TDK Corporation C0402CH1C270K020BC
C0402CH1C270K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402CH1C270K020BC
Brief Description
CAP CER 27PF 16V CH 01005
Datasheet Download
C0402CH1C270K020BC.pdf
Availability of C0402CH1C270K020BC
QUANTITY
C0402CH1C270K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402CH1C270K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402CH1C270K020BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402CH1C270K020BC
Related LinksC0402CH1C, C0402CH1C270K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402CH1C270K020BC Details Description
Related parts for C0402CH1C270K020BC
IC 3DVR/5RCVR RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 10COND WHITE 5' datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
KIT QUICK START RENESAS 62P datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 8POS THRUHL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf