TDK Corporation C0402X5R0J332K020BC
C0402X5R0J332K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R0J332K020BC
Brief Description
CAP CER 3300PF 6.3V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R0J332K020BC.pdf
Availability of C0402X5R0J332K020BC
QUANTITY
C0402X5R0J332K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R0J332K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X5R0J332K020BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R0J332K020BC
Related LinksC0402X5R0, C0402X5R0J332K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R0J332K020BC Details Description
Related parts for C0402X5R0J332K020BC
CONN RCPT 74POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 150V 0606 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 12VDC PUSH-RESET datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484UBGA datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 40POS datasheet.pdf