TDK Corporation C0402X7R0G331M020BC
C0402X7R0G331M020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X7R0G331M020BC
Brief Description
CAP CER 330PF 4V X7R 01005
Datasheet Download
C0402X7R0G331M020BC.pdf
Availability of C0402X7R0G331M020BC
QUANTITY
C0402X7R0G331M020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X7R0G331M020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X7R0G331M020BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X7R0G331M020BC
Related LinksC0402X7R0, C0402X7R0G331M020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X7R0G331M020BC Details Description
Related parts for C0402X7R0G331M020BC
OPT FIBER CABLE BR/OUT BOX SILV datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 LP W/CAP 28SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM PROMINENT YEL datasheet.pdf
EB RLRPNGR SIDXIT 3.0M CABLE datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR SOLDER datasheet.pdf
IC FPGA 562 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf