KEMET C052H104K5G5GAT500
C052H104K5G5GAT500 picture photo
Mfg. Part Number
C052H104K5G5GAT500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C052H104K5G5GAT500.pdf
Availability of C052H104K5G5GAT500
QUANTITY
C052H104K5G5GAT500 Order Process
Ship out your order
Specifications of C052H104K5G5GAT500
Internal Part NumberEIS-C052H104K5G5GAT500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.245" (6.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesHigh Temperature
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C052H104K5G5GAT500
Related LinksC052H104K, C052H104K5G5GAT500 Datasheet, KEMET Distributor
C052H104K5G5GAT500 Details Description
Related parts for C052H104K5G5GAT500
CAP CER 1000PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 10.16MM datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT BIDIR 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
SU 10.16IT/03/90MF2 3.2 SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP 12000 UF 20% 10 V datasheet.pdf