KEMET C052H471J2G5GAT500
C052H471J2G5GAT500 picture photo
Mfg. Part Number
C052H471J2G5GAT500
Brief Description
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C052H471J2G5GAT500.pdf
Availability of C052H471J2G5GAT500
QUANTITY
C052H471J2G5GAT500 Order Process
Ship out your order
Specifications of C052H471J2G5GAT500
Internal Part NumberEIS-C052H471J2G5GAT500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.245" (6.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C052H471J2G5GAT500
Related LinksC052H471J, C052H471J2G5GAT500 Datasheet, KEMET Distributor
C052H471J2G5GAT500 Details Description
Related parts for C052H471J2G5GAT500
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MICROPRO AC/AC PWR SLDR IRON datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 8A SOP8 2-6J1B datasheet.pdf
CABLE POF GY SIMPLEX UNCONN 500M datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 84POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM T/H datasheet.pdf