KEMET C052H472J1G5GAT500
C052H472J1G5GAT500 picture photo
Mfg. Part Number
C052H472J1G5GAT500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C052H472J1G5GAT500.pdf
Availability of C052H472J1G5GAT500
QUANTITY
C052H472J1G5GAT500 Order Process
Ship out your order
Specifications of C052H472J1G5GAT500
Internal Part NumberEIS-C052H472J1G5GAT500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.245" (6.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesHigh Temperature
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C052H472J1G5GAT500
Related LinksC052H472J, C052H472J1G5GAT500 Datasheet, KEMET Distributor
C052H472J1G5GAT500 Details Description
Related parts for C052H472J1G5GAT500
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 6" 2S CRS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW PR datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf