TDK Corporation C0603C0G1E430G
C0603C0G1E430G picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E430G
Brief Description
CAP CER 43PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E430G.pdf
Availability of C0603C0G1E430G
QUANTITY
C0603C0G1E430G Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E430G
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E430G
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E430G
Related LinksC0603C0, C0603C0G1E430G Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E430G Details Description
Related parts for C0603C0G1E430G
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 12.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf