TDK Corporation C0603C0G1E620J
C0603C0G1E620J picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E620J
Brief Description
CAP CER 62PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E620J.pdf
Availability of C0603C0G1E620J
QUANTITY
C0603C0G1E620J Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E620J
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E620J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E620J
Related LinksC0603C0, C0603C0G1E620J Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E620J Details Description
Related parts for C0603C0G1E620J
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 20ppm 18pF 250 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf