KEMET C0603C100C1GACTU
C0603C100C1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C100C1GACTU
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C100C1GACTU.pdf
Availability of C0603C100C1GACTU
QUANTITY
C0603C100C1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C100C1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C100C1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C100C1GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C100C1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C100C1GACTU Details Description
Related parts for C0603C100C1GACTU
CONN HEADER 25POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 500mA, 800mA (Flash) Camera Flash 12-WLCSP (2x1.6) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A WCSP4 datasheet.pdf