KEMET C0603C101F3GACTU
C0603C101F3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C101F3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C101F3GACTU.pdf
Availability of C0603C101F3GACTU
QUANTITY
C0603C101F3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C101F3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C101F3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C101F3GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C101F3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C101F3GACTU Details Description
Related parts for C0603C101F3GACTU
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 19POS PANL SLD CUP datasheet.pdf
LED SPACER FOR T-1 3/8 X 5/32" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7A 8-TSSOP datasheet.pdf
L37-3 SHEET 150X150X0.3MM datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf