KEMET C0603C101K2GACTU
C0603C101K2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C101K2GACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C101K2GACTU.pdf
Availability of C0603C101K2GACTU
QUANTITY
C0603C101K2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C101K2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C101K2GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C101K2GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C101K2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C101K2GACTU Details Description
Related parts for C0603C101K2GACTU
RECT BRIDGE GPP 50V 20A GBJ datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT CORD MALE 6PIN NICKEL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BRAKE 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf