KEMET C0603C103F3GACTU
C0603C103F3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C103F3GACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C103F3GACTU.pdf
Availability of C0603C103F3GACTU
QUANTITY
C0603C103F3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C103F3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C103F3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C103F3GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C103F3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C103F3GACTU Details Description
Related parts for C0603C103F3GACTU
Z87000 ICEBOX ACCESSORY KIT 3V datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RES 47K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO-219AB datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf