KEMET C0603C103K1RACAUTO
C0603C103K1RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0603C103K1RACAUTO
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C103K1RACAUTO.pdf
Availability of C0603C103K1RACAUTO
QUANTITY
C0603C103K1RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C103K1RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0603C103K1RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C103K1RACAUTO
Related LinksC0603C103, C0603C103K1RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0603C103K1RACAUTO Details Description
Related parts for C0603C103K1RACAUTO
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MARKING TAG DIN RAIL 8/16MM TY K datasheet.pdf
KEYPAD PIEZO 3X4 12KEY ALUMINUM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf