Vishay/Dale RLR05C5621FSB14
RLR05C5621FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5621FSB14
Brief Description
RES 5.62K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5621FSB14.pdf
Availability of RLR05C5621FSB14
QUANTITY
RLR05C5621FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5621FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C5621FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5621FSB14
Related LinksRLR05C5, RLR05C5621FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5621FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C5621FSB14
CABLE 6COND 24AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 7A 15 MOHM TH datasheet.pdf
PATCHCORD SGL 3COND BLACK 5FT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLN 250V 40A datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf