KEMET C0603C103K9RACTU
C0603C103K9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C103K9RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C103K9RACTU.pdf
Availability of C0603C103K9RACTU
QUANTITY
C0603C103K9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C103K9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C103K9RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C103K9RACTU
Related LinksC0603C10, C0603C103K9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C103K9RACTU Details Description
Related parts for C0603C103K9RACTU
KEYPAD FRAME 3X4 BLACK datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 220MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD /CAP 6CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 68MA 29.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD R/A GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf