KEMET C0603C105K8PALTU
C0603C105K8PALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C105K8PALTU
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
C0603C105K8PALTU.pdf
Availability of C0603C105K8PALTU
QUANTITY
C0603C105K8PALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C105K8PALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C105K8PALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C105K8PALTU
Related LinksC0603C10, C0603C105K8PALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C105K8PALTU Details Description
Related parts for C0603C105K8PALTU
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 18M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN SKT PWR 12-14AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
TFLEX 540,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf