KEMET C0603C123K1RALTU
C0603C123K1RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C123K1RALTU
Brief Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C123K1RALTU.pdf
Availability of C0603C123K1RALTU
QUANTITY
C0603C123K1RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C123K1RALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C123K1RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)