KEMET C0603C180J1GACTU
C0603C180J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C180J1GACTU
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C180J1GACTU.pdf
Availability of C0603C180J1GACTU
QUANTITY
C0603C180J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C180J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C180J1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C180J1GACTU
Related LinksC0603C18, C0603C180J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C180J1GACTU Details Description
Related parts for C0603C180J1GACTU
FIXED IND 33UH 5MA 1.25 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 160MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC PWM BUCK BST FLYBCK CM 18SOIC datasheet.pdf
MARKER PINS PRINTED W/UP TO 3DGT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.5K OHM 10% 0603 datasheet.pdf