KEMET C0603C181J3GACTU
C0603C181J3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C181J3GACTU
Brief Description
CAP CER 180PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C181J3GACTU.pdf
Availability of C0603C181J3GACTU
QUANTITY
C0603C181J3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C181J3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C181J3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C181J3GACTU
Related LinksC0603C18, C0603C181J3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C181J3GACTU Details Description
Related parts for C0603C181J3GACTU
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20VQFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 2A 16-TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC DO214AB datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 25NS 48TSOP datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf