KEMET C0603C182K2RACTU
C0603C182K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C182K2RACTU
Brief Description
CAP CER 1800PF 200V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C182K2RACTU.pdf
Availability of C0603C182K2RACTU
QUANTITY
C0603C182K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C182K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C182K2RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C182K2RACTU
Related LinksC0603C18, C0603C182K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C182K2RACTU Details Description
Related parts for C0603C182K2RACTU
IC 24-BIT STER AUD D/A 16SSOP datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 33UF 20% 10V 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMB datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 8A 125V datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 7VA THRU HOLE datasheet.pdf
DRILL DRIVER BIT KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf