KEMET C0603C224M8VACTU
C0603C224M8VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C224M8VACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V Y5V 0603
Datasheet Download
C0603C224M8VACTU.pdf
Availability of C0603C224M8VACTU
QUANTITY
C0603C224M8VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C224M8VACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C224M8VACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C224M8VACTU
Related LinksC0603C22, C0603C224M8VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C224M8VACTU Details Description
Related parts for C0603C224M8VACTU
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 28POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 16QFN datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.8KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMCJ datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 3W 5322 datasheet.pdf
LOCATOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf