KEMET C0603C270D3GACTU
C0603C270D3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C270D3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C270D3GACTU.pdf
Availability of C0603C270D3GACTU
QUANTITY
C0603C270D3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C270D3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C270D3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C270D3GACTU
Related LinksC0603C27, C0603C270D3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C270D3GACTU Details Description
Related parts for C0603C270D3GACTU
IDC CABLE - MSC16K/MC16M/MCG16K datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.7A SC74-6 datasheet.pdf
WIRING BLK ASSY 3PR 110CONNECT datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 18POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 202MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf