KEMET C0603C271J3GALTU
C0603C271J3GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C271J3GALTU
Brief Description
CAP CER 270PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C271J3GALTU.pdf
Availability of C0603C271J3GALTU
QUANTITY
C0603C271J3GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C271J3GALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C271J3GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)