KEMET C0603C301F3GACTU
C0603C301F3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C301F3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C301F3GACTU.pdf
Availability of C0603C301F3GACTU
QUANTITY
C0603C301F3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C301F3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C301F3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C301F3GACTU
Related LinksC0603C30, C0603C301F3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C301F3GACTU Details Description
Related parts for C0603C301F3GACTU
CONN SOCKET PLCC ZIF 84POS GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 55POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
MODULE DDR2 256MB 244-DIMM datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CB BTS FT 12 ASY 10A datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 15.24MM datasheet.pdf