KEMET C0603C333M4RACTU
C0603C333M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C333M4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C333M4RACTU.pdf
Availability of C0603C333M4RACTU
QUANTITY
C0603C333M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C333M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C333M4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C333M4RACTU
Related LinksC0603C33, C0603C333M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C333M4RACTU Details Description
Related parts for C0603C333M4RACTU
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK 17.5A 250V 5MM 16POS datasheet.pdf
2152 SILVER 100 FT datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.1A 230 MOHM TH datasheet.pdf
CAT 5E 100 PAIR W/5 PAIR CLIPS datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf