KEMET C0603C394M9RACTU
C0603C394M9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C394M9RACTU
Brief Description
CAP CER 0.39UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C394M9RACTU.pdf
Availability of C0603C394M9RACTU
QUANTITY
C0603C394M9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C394M9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C394M9RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C394M9RACTU
Related LinksC0603C39, C0603C394M9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C394M9RACTU Details Description
Related parts for C0603C394M9RACTU
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-553 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .437 datasheet.pdf
330UF 450V 35X50MM 85C 5000H datasheet.pdf