KEMET C0603C470F5GACTU
C0603C470F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C470F5GACTU
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C470F5GACTU.pdf
Availability of C0603C470F5GACTU
QUANTITY
C0603C470F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C470F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C470F5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C470F5GACTU
Related LinksC0603C47, C0603C470F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C470F5GACTU Details Description
Related parts for C0603C470F5GACTU
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT BIDIR 48SSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 6MM datasheet.pdf