KEMET C0603C471J2RALTU
C0603C471J2RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C471J2RALTU
Brief Description
CAP CER 470PF 200V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C471J2RALTU.pdf
Availability of C0603C471J2RALTU
QUANTITY
C0603C471J2RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C471J2RALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C471J2RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C471J2RALTU
Related LinksC0603C47, C0603C471J2RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C471J2RALTU Details Description
Related parts for C0603C471J2RALTU
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 750MA 380 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 66MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf