KEMET C0603C560F5GALTU
C0603C560F5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C560F5GALTU
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C560F5GALTU.pdf
Availability of C0603C560F5GALTU
QUANTITY
C0603C560F5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C560F5GALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C560F5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C560F5GALTU
Related LinksC0603C56, C0603C560F5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C560F5GALTU Details Description
Related parts for C0603C560F5GALTU
RES 2.37 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PCI-EXPRESS X1 PHY 81-LFBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANG DUAL 8CH 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf