KEMET C0603C560G5GACTU
C0603C560G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C560G5GACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C560G5GACTU.pdf
Availability of C0603C560G5GACTU
QUANTITY
C0603C560G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C560G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C560G5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C560G5GACTU
Related LinksC0603C56, C0603C560G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C560G5GACTU Details Description
Related parts for C0603C560G5GACTU
SWITCH ROTARY MIL SP 12POS W/MNT datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184POS .050 R/A 5V datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.925V SOT143 datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SINE WAVE PC datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf