KEMET C0603C562J4RACTU
C0603C562J4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C562J4RACTU
Brief Description
CAP CER 5600PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C562J4RACTU.pdf
Availability of C0603C562J4RACTU
QUANTITY
C0603C562J4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C562J4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C562J4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C562J4RACTU
Related LinksC0603C56, C0603C562J4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C562J4RACTU Details Description
Related parts for C0603C562J4RACTU
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SSR GNA5 IP00 10A/240VAC AC IN datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
ANT RUBBER DUCK 5.5DBI MAGN MMCX datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf