TDK Corporation C0603CH1E470K030BA
C0603CH1E470K030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603CH1E470K030BA
Brief Description
CAP CER 47PF 25V CH 0201
Datasheet Download
C0603CH1E470K030BA.pdf
Availability of C0603CH1E470K030BA
QUANTITY
C0603CH1E470K030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603CH1E470K030BA
Internal Part NumberEIS-C0603CH1E470K030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603CH1E470K030BA
Related LinksC0603CH1E, C0603CH1E470K030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603CH1E470K030BA Details Description
Related parts for C0603CH1E470K030BA
JUMPER-H1500TR/A3048V/H1500TR 5" datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB 22MM RED/GRN IL datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X6S 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf