TDK Corporation C0603JB0J153K030BA
C0603JB0J153K030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603JB0J153K030BA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 6.3V JB 0201
Datasheet Download
C0603JB0J153K030BA.pdf
Availability of C0603JB0J153K030BA
QUANTITY
C0603JB0J153K030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603JB0J153K030BA
Internal Part NumberEIS-C0603JB0J153K030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603JB0J153K030BA
Related LinksC0603JB0J, C0603JB0J153K030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603JB0J153K030BA Details Description
Related parts for C0603JB0J153K030BA
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 720VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM RING 12-10AWG HS INSUL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf
IC SUPERCAP CHRGR DIO/MON 12MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1.667A THRU datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN ADAPTER 39P-39P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf