KEMET C0603X181J5GACTU
C0603X181J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603X181J5GACTU
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603X181J5GACTU.pdf
Availability of C0603X181J5GACTU
QUANTITY
C0603X181J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X181J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603X181J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X181J5GACTU
Related LinksC0603X18, C0603X181J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603X181J5GACTU Details Description
Related parts for C0603X181J5GACTU
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA 24-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.5A SC-70-6 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf