TDK Corporation C0603X5R1E224K030BC
C0603X5R1E224K030BC picture photo
Mfg. Part Number
C0603X5R1E224K030BC
Brief Description
CAP CER 0.22UF 25V X5R 0201
Datasheet Download
C0603X5R1E224K030BC.pdf
Availability of C0603X5R1E224K030BC
QUANTITY
C0603X5R1E224K030BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X5R1E224K030BC
Internal Part NumberEIS-C0603X5R1E224K030BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X5R1E224K030BC
Related LinksC0603X5R1, C0603X5R1E224K030BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X5R1E224K030BC Details Description
Related parts for C0603X5R1E224K030BC
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.58V 6-UDFN datasheet.pdf
SENSOR DIFF/REF 2M DK ON datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1.4KV DO205AB datasheet.pdf
DIN RAIL CLIP BLACK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP 820 UF 20% 25 V datasheet.pdf