TDK Corporation C0603X6S0J154M030BC
C0603X6S0J154M030BC picture photo
Mfg. Part Number
C0603X6S0J154M030BC
Brief Description
CAP CER 0.15UF 6.3V X6S 0201
Datasheet Download
C0603X6S0J154M030BC.pdf
Availability of C0603X6S0J154M030BC
QUANTITY
C0603X6S0J154M030BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X6S0J154M030BC
Internal Part NumberEIS-C0603X6S0J154M030BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X6S0J154M030BC
Related LinksC0603X6S0, C0603X6S0J154M030BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X6S0J154M030BC Details Description
Related parts for C0603X6S0J154M030BC
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECPT 50POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH DARL 8-DIP BJ datasheet.pdf
VARISTOR 198V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 5.2A 20 MOHM TH datasheet.pdf