General Cable C0720A.41.10
C0720A.41.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0720A.41.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 22AWG GRY 1000'
Datasheet Download
C0720A.41.10.pdf
Availability of C0720A.41.10
QUANTITY
C0720A.41.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0720A.41.10
Internal Part NumberEIS-C0720A.41.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.169" (4.30mm)
Shield TypeFoil
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageComputer
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0720A.41.10
Related LinksC0720A, C0720A.41.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0720A.41.10 Details Description
Related parts for C0720A.41.10
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
XFRMR MODULE 1PORT 1:1 10/100B-T datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
DIODE GET PURP 430V 10A datasheet.pdf