Artesyn Embedded Technologies AL60A-300L-020F20
AL60A-300L-020F20 picture photo
Mfg. Part Number
AL60A-300L-020F20
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 120W 300VIN 2.0V 20A
Datasheet Download
AL60A-300L-020F20.pdf
Availability of AL60A-300L-020F20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AL60A-300L-020F20 Order Process
Ship out your order
Specifications of AL60A-300L-020F20
Internal Part NumberEIS-AL60A-300L-020F20
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAL60A
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-
Efficiency-
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AL60A-300L-020F20
Related LinksAL60A-30, AL60A-300L-020F20 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AL60A-300L-020F20 Details Description
Related parts for AL60A-300L-020F20
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 8VSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
XBEE ZNET 2.5 1MW WIRE ANTENNA datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS datasheet.pdf