KEMET C0805C101KBRACTU
C0805C101KBRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C101KBRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 630V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C101KBRACTU.pdf
Availability of C0805C101KBRACTU
QUANTITY
C0805C101KBRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C101KBRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C101KBRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured Product630V Rated Capacitors Added to KEMET's High Voltage MLCC Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C101KBRACTU
Related LinksC0805C10, C0805C101KBRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C101KBRACTU Details Description
Related parts for C0805C101KBRACTU
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR SOT-143 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 103 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP POLY 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf