KEMET C0805C151J5GACTU
C0805C151J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C151J5GACTU
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C151J5GACTU.pdf
Availability of C0805C151J5GACTU
QUANTITY
C0805C151J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C151J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C151J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C151J5GACTU
Related LinksC0805C15, C0805C151J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C151J5GACTU Details Description
Related parts for C0805C151J5GACTU
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf