KEMET C0805C223J5RALTU
C0805C223J5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C223J5RALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C223J5RALTU.pdf
Availability of C0805C223J5RALTU
QUANTITY
C0805C223J5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C223J5RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C223J5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C223J5RALTU
Related LinksC0805C22, C0805C223J5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C223J5RALTU Details Description
Related parts for C0805C223J5RALTU
IC LIION CHRGR USB/AC-IN 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 410MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf