KEMET C0805C224J5RACTU
C0805C224J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C224J5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C224J5RACTU.pdf
Availability of C0805C224J5RACTU
QUANTITY
C0805C224J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C224J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C224J5RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C224J5RACTU
Related LinksC0805C22, C0805C224J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C224J5RACTU Details Description
Related parts for C0805C224J5RACTU
IC SRAM 4MBIT 55NS 48MINIBGA datasheet.pdf
ANTENNA 418MHZ 1/4WAV WHIP RPSMA datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MC-S1 SPARE ACT'R datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
CABLE 24POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
385NM LONG 8000MW/CM2 datasheet.pdf
CONN RECEPT 36POS datasheet.pdf
390UF 200V 25X25MM 85C 2000H datasheet.pdf