KEMET C0805C270KCRACTU
C0805C270KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C270KCRACTU
Brief Description
CAP CER 27PF 500V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C270KCRACTU.pdf
Availability of C0805C270KCRACTU
QUANTITY
C0805C270KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C270KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C270KCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C270KCRACTU
Related LinksC0805C27, C0805C270KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C270KCRACTU Details Description
Related parts for C0805C270KCRACTU
CORD PATCH PIN TIP PLUG 8" RED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
IC CLOCK GEN SRL SCSI 32-VFQFPN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.36A 71 MOHM SMD datasheet.pdf