KEMET C0805C391JCRACTU
C0805C391JCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C391JCRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 500V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C391JCRACTU.pdf
Availability of C0805C391JCRACTU
QUANTITY
C0805C391JCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C391JCRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C391JCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C391JCRACTU
Related LinksC0805C39, C0805C391JCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C391JCRACTU Details Description
Related parts for C0805C391JCRACTU
CONN TEST PROBE 3LEGS BLACK PCB datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5V 20HTSSOP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 10A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-MSOP datasheet.pdf
LOCK SIMPLE FOR FLAT CABLE CONN datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
RES SMD 250M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SW 200V DO-219AB datasheet.pdf