KEMET C0805C474M3VACTU
C0805C474M3VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C474M3VACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V Y5V 0805
Datasheet Download
C0805C474M3VACTU.pdf
Availability of C0805C474M3VACTU
QUANTITY
C0805C474M3VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C474M3VACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C474M3VACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C474M3VACTU
Related LinksC0805C47, C0805C474M3VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C474M3VACTU Details Description
Related parts for C0805C474M3VACTU
DIODE BRIDGE 800V 2A KBPM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf