KEMET C0805C683K5RACTU
C0805C683K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C683K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C683K5RACTU.pdf
Availability of C0805C683K5RACTU
QUANTITY
C0805C683K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C683K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C683K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C683K5RACTU
Related LinksC0805C68, C0805C683K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C683K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C683K5RACTU
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RELAY TIME ANALG 10A 24-240V DIN datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 6V datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
IC PCIE-PCIX BRIDGE 128LQFP datasheet.pdf
5 MHz Single-Supply Operational Amplifiers IC datasheet.pdf