KEMET C0805C684M8RACTU
C0805C684M8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C684M8RACTU
Brief Description
CAP CER 0.68UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C684M8RACTU.pdf
Availability of C0805C684M8RACTU
QUANTITY
C0805C684M8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C684M8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C684M8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C684M8RACTU
Related LinksC0805C68, C0805C684M8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C684M8RACTU Details Description
Related parts for C0805C684M8RACTU
LED 7-SEG DISP CA RED LHDP .3" datasheet.pdf
SWITCH UNIT KEYLOCK MOM 3POS BLK datasheet.pdf
IC TXRX SOFTWARE SELECTBL 36SSOP datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 125VDC datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 1200V FO-T-A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ22 23 OLIV datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON SS11V-CH datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 60POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf