KEMET C0805C820G2GACTU
C0805C820G2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C820G2GACTU
Brief Description
CAP CER 82PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C820G2GACTU.pdf
Availability of C0805C820G2GACTU
QUANTITY
C0805C820G2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C820G2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C820G2GACTU
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C820G2GACTU
Related LinksC0805C82, C0805C820G2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C820G2GACTU Details Description
Related parts for C0805C820G2GACTU
IC DSP FIX PT 160-MIPS 144-BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .100 30GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 35mA 24-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V OUT SIP VERT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 25X48" A MED datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4.69A 18 MOHM datasheet.pdf