KEMET C0805C910G5GACTU
C0805C910G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C910G5GACTU
Brief Description
CAP CER 91PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C910G5GACTU.pdf
Availability of C0805C910G5GACTU
QUANTITY
C0805C910G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C910G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C910G5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C910G5GACTU
Related LinksC0805C91, C0805C910G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C910G5GACTU Details Description
Related parts for C0805C910G5GACTU
RES SMD 11 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 16-20AWG SILVR datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP24S/AE24M/CDP24S datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf