KEMET C0805F334K9RACTU
C0805F334K9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805F334K9RACTU
Brief Description
CAP CER 0.33UF 6.3V X7R 0805
Datasheet Download
C0805F334K9RACTU.pdf
Availability of C0805F334K9RACTU
QUANTITY
C0805F334K9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805F334K9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805F334K9RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805F334K9RACTU
Related LinksC0805F33, C0805F334K9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805F334K9RACTU Details Description
Related parts for C0805F334K9RACTU
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/1.5V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 900MA 680 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 15A TO-220 datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 24-LFCSP datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf